Kategorie
Zdrowie

Dr Radek radzi

Z fluorem czy bez? Dr Radek radzi

Zmieniają się czasy – zmienia się moda. Tym razem jednak wiąże się to z czymś niekoniecznie bezpiecznym – szczególnie dla uzębienia. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z pasty pozbawionej związków fluoru. To bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla zębów – przekonuje nasz ekspert z gabinetu stomatologicznego w Rumi Dr Radek.

Czytajmy etykiety

Specjaliści z gabinetu Dr Radek apelują o zwracanie uwagi na etykiety past do zębów. Na szczęście, wciąż mimo wszystko większość dostępnych marek posiada fluor. Działa on zabójczo wobec procesów próchnicznych. Zapobiegają niszczeniu się uzębienia. Są jednak i tacy, którzy przekonują o innych lepszych i zdrowszych środkach higieny jamy ustnej opartych na naturalnych składnikach. Niestety to nieprawda. Co zauważają też dentyści gabinetu Dr Radek w Rumi. Samo szczotkowanie nie rozwiązuje problemu próchnicy. Pasta powinna zawierać fluor.

Nauka promuje rozsądek

Podobnego zdania są naukowcy, którzy w wielu artykułach m.in. na łamach czasopisma stomatologicznego Gerodentology, piszą o kluczowej roli jaką odgrywa fluor w zwalczaniu próchnicy. Niestety współczesne czasy pełne fake newsów i samorodnych specjalistów znających się na wszystkim sprawiły, że po raz kolejny nauka musi wkroczyć do akcji i jeszcze raz przetłumaczyć niedowiarkom, że fluor jest niezwykle ważny. Informacje podane przez dentystów gabinetu Dr Radek w Rumi potwierdza profesor Richarda Niedermana z New York University. Jego zdaniem istnieje wiele dowodów świadczących o tym, że sama szczoteczka nie wystarczy, aby zwalczyć próchnicę.

Pochwała głupoty

Tymczasem sprzedaż past pozbawionych fluoru rośnie w Stanach Zjednoczonych każdego roku. Obecnie mają około 5 % udziału w rynku. Niezwykle często sprzedaż tego typu produktów odbywa się w internecie. Dentyści biją na alarm i apelują. Na niewiele się to jednak zdaje i po raz kolejny światem rządzi dezinformacja i demagogia. Spory o to jak należy dbać o swój uśmiech nasiliły się szczególnie mocno w ostatnim dziesięcioleciu. Dr Radek przypomina, że w 2016 roku rozgorzał ogólnoświatowy spór o to czy należy nitkować zęby. Badania naukowców wykazały, że na niewiele się to zdaje co doprowadziło do szeroko komentowanej decyzji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych i usunięciu z wytycznych żywieniowych zalecenia stosowania nici dentystycznej.

Niezależnie od stosowanej pasty do zębów Dr Radek zaprasza na rutynowe kontrole uzębienia. Często sprawdzany ich stan gwarantuje szybką reakcję w przypadku procesu próchniczego, a w efekcie ciągle piękny uśmiech. drradek.pl