Kategorie
Wesele

Galeria Sulmin

Galeria Sulmin – sztuka połączona z zabawą

W Sulminie na Pomorzu znajduje się wyjątkowe miejsce. To przestrzeń, gdzie w towarzystwie sztuki odbywają się najważniejsze imprezy w życiu mieszkańców tego regionu Polski. W kaszubskiej wsi Sulmino dwójka pasjonatów sztuki Alicja Solarewicz-Zawierucha oraz Mariusz Zawierucha osiem lat temu otworzyła szczególną przestrzeń na artystycznej mapie Pomorza. To miejsce, gdzie artysta czuje się się jak w domu, a miłośnicy sztuki mogą zorganizować np. wesele, urodziny, a także dla swoich dzieci przyjęcie komunijne. Miejscem o którym mowa jest Galeria Sulmin.

Budynek w którym znajduje się galeria ma niezwykle bogatą historię. Pierwsze wzmianki o Sulminie pojawiły się już w połowie XIV wieku. Niezwykle istotnym wydarzeniem było wybudowanie dworu przez Carla Friedricha Gralatha na początku XIX wieku. Sulmin piękniał na przestrzeni dziejów. W połowie XX wieku przez dwa lata funkcjonowało tam Małe Seminarium Duchowne Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. Na początku lat osiemdziesiątych budynek przejął rzeźbiarz Włodzimierz Wieczorkiewicz oraz jego żona Jolanta Cerebież-Tarabicka. Pracę nad Galerią Sulmin trwały pięć lat.

W 2005 roku doszło niestety do tragedii. W budynku wybuchł pożar. Zniszczony został dach oraz wnętrze galerii. Galeria Sulmin na kilka lat przestała działać, aż do czasu, gdy budynek przejęli Alicja Solarewicz-Zawierucha oraz Mariusz Zawierucha. Para odrestaurowując je uratowała to miejsce. We wrześniu 2012 roku otwarta została prywatna Galeria Sulmin.

W środku są trzy ekspozycje. To miejsce na Pomorzu stworzone z myślą o pasjonatach i miłośnikach sztuki. W budynku ma też sale, gdzie odbywają się koncerty. W tej artystycznej przestrzeni odbywają się też wydarzenia bezpośrednio nie związane z artystycznym światem. W prywatnej Galerii Sumin odbywają się wspaniałe wesela, a także organizowane są urodziny i komunie. Do dyspozycji są dwie sale, a także własna kuchnia oraz tak zwane piekiełko, czyli miejsce w podziemiach budynku z osobnym wyjściem do ogrodu, w którym można rozpalić ognisko.

Podczas wakacyjnych miesięcy mnóstwo osób lubi spędzać czas na zewnątrz prywatnej Galerii Sumin i korzystać z uroków otaczającej zieleni. Weselni goście mogą skorzystać wtedy z zadaszonej kuchni letniej, która jest w stanie pomieścić na 150 osób. W środku jest też wędzarnia. Ogród ma powierzchnię 0,5 hektara, a w pobliżu znajduje się strumyk, którego dźwięk uspokaja i pozwala na chwilę zatrzymać się w galopującym świecie. galeriasulmin.pl