Kategorie
Dziecko

Niania

W jaki sposób kształtuje się charakter dziecka?

Specjalistki z serwisu „Niania na miarę” postanowiły spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak to jest z tym charakterem dziecka. Kiedy się on kształtuje i jaki rodzice mają na to wpływ ? Nianie z „Niania na miarę” od lat przyglądają się swoim podopiecznym i mają w tej sprawie spostrzeżenia.

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest ten charakter. Często słyszymy, że ktoś ma „zły charakter”. Co to w ogóle oznacza ? Tymczasem to zbiór cech które określają czyjąś osobowość. To że komuś one nie odpowiadają nie oznacza, że ktoś jest „zły”. Po prostu – taki jest i albo się to akceptuje, albo nie. Lepiej wybrać tę pierwszą opcję. Tymczasem w psychologii „charakter” rozumiany jest jak zbiór trwałych wartości psychicznych. To one wpływają na to, jak dana osoba komunikuje się z otoczeniem. Można być więc: upartym, spokojnym, wrażliwym i zimnym.

Na co zwracać uwagę?

Jak zauważają pracownicy serwisu „Niania na miarę” faktem jest, że osobowość dziecka rozwija się na podstawie odziedziczonych cech od rodziców. Jednak nie tylko one decydują o tym jaki sposób będzie się rozwijał jego charakter. Kluczowe jest środowisko rodzinne, a także osoby z najbliższego kręgu. Niezwykle istotne jest jak będzie wyglądała relacja z rodzicami oraz rodzeństwem. To zdecydowanie wpływa na osobowość dziecka. Maluchy bacznie obserwują otoczenie. Zauważą wszystko. Warto więc zachowywać się przy nim odpowiednio, aby nie dawać złego przykładu.

Istotna jest aktywność dziecka. Reagując na to co jest wokół uczy się jak może się zachowywać. Jak zauważają nianie z „Niania na miarę” część współczesnych rodziców popełnia błąd będąc nadopiekuńczym, wyręczając swoje dzieci z każdej możliwej trudności w jego życiu. Akceptowane są również wszystkie jego prośby. Niekiedy są też te zachcianki uprzedzane przez rodziców co zdecydowanie nie wpływa na rozwój dziecka dobrze. Sprawia to, że maluch może w przyszłości mieć problemy natury psychologicznej i trudniej radzić sobie z różnymi sytuacjami nawet tymi zdawałoby się najłatwiejszymi.

Komunikacja

Komunikując się z dzieckiem należy być otwartym w przekazywaniu swoich emocji. Szczerość jest niezwykle cenna. Istotne jest wpajanie mu od kołyski odpowiedniego systemu wartości i norm moralno-społecznych panujących w społeczeństwie. Ważne są wskazówki jak maluch powinien zachowywać się w grupie. Dzięki temu rozwiną się jego możliwości intelektualne i wrażliwość uczuciowa oraz kulturalna.

Kształtowanie się charakteru dziecka jest długotrwałym procesem. Odziedziczone od rodziców cechy są tylko jednym z elementów, które tworzą osobowość małego człowieka. Niezwykłe istotne są więc okoliczności w jakich jest wychowywany. Rodzicom od lat pomagają w tym nianie z serwisu „Niania na miarę”. nianianamiare.pl