Ortodonta

ortodonta

Kiedy należy udać się do ortodonty?

Z dentystą sprawa jest prosta. Idziemy do niego często w momencie, dopiero kiedy boli nas ząb. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie ponieważ „lekarza od zębów” należy odwiedzać regularnie w celu profilaktycznego przebadania uzębienia. A jak to wygląda w przypadku ortodonty ? Kiedy należy udać się na wizytę ?

Czym zajmuje się ortodonta ? – to pytanie niby banalne, z drugiej strony dla niektórych osób wciąż bez odpowiedzi. Ortodonta to lekarz zajmujący się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieodpowiedniego położenia zębów, a także leczeniem wad szczękowo-twarzowych – odpowiada dr Tomasz z gabinetu Ort w Gdańsku.

Kiedy?

Kiedy kwestie terminologiczną mamy już za sobą warto dodać, że i w przypadku ortodonty, tak jak i dentysty również należy profilaktycznie odwiedzać jego gabinet. Pacjenci Ort doskonale tę zasadę znają. Podczas takich wizyt specjalista pomoże nie tylko wyprostować zęby, ale też ustalić przyczyny powstania wady. Mogą mieć one np. podstawy laryngologiczne.

Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek ograniczenia w ruchu żuchwy, zmiany próchnicowe w miejscach trudno dostępnych dla naszej szczoteczki do zębów, mamy wadę wymowy, szczególnie wtedy warto udać się do ortodonty. Choć wizyta u takiego specjalisty kojarzy się wielu osobom ze stresem to obecnie niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Zespół Ort zdaje sobie sprawę ze stereotypów i robi wszystko, aby pacjent ani przez chwilę nie czuł w gabinecie strachu.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty zwykle ustalany jest plan leczenia, a także dalszy harmonogram wizyt. Zlecane są dodatkowe badania, a wśród nich m.in. zdjęcia rentgenowskie. Niekiedy okazuje się, że najpierw należy wykonać leczenie stomatologiczne np. usunięcie próchnicy. W dalszej kolejności zakłada się aparat ortodontyczny. Niezwykle istotne jest z jakich materiałów jest wykonany – informuje dr Tomasz Czajkowski z gabinetu Ort w Gdańsku. Do wyboru jest zazwyczaj aparat stały i aparat ruchomy. Wśród dorosłych najczęściej stosowany jest ten pierwszy jego typ. U dzieci ortodonci zlecają niekiedy drugi rodzaj. Wówczas zakładany jest on na noc, albo przez kilka godzin w ciągu dnia.

Dobrzy specjaliści – a tacy są m.in. w Orte w Gdańsku – potrafią doskonale rozpoznać przyczynę wady zgryzu i zastosować najbardziej optymalną formę leczenia. Dobór odpowiedniego specjalisty i gabinetu jest niezwykle istotny ponieważ dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Dobra diagnoza to szybsze i skuteczne leczenie.