Kategorie
Motoryzacja

Przyciemnianie szyby

przyciemnianie

Przyciemnianie szyby – praktyczne informacje

Przyciemniona szyba w aucie – trochę tajemnicy, ale przede wszystkim elegancja z praktycznym zastosowaniem. Na takie wyposażenie samochodu decyduje się coraz więcej kierowców. Od 15 lat zajmuje się tym firma Artfol, która korzysta z najlepszych materiałów w oparciu o światowe normy ISO. W ofercie ma ponad 100 rodzajów folii o różnym przeznaczeniu, a także zastosowaniu. Gdzie w przypadku auta możemy przyciemnić szybę, a w którym miejscu będzie to niezgodne z prawem ? O tym za chwilę.

Przyciemniona w samochodzie szyba ma przede wszystkim praktyczne zalety. Auto nie nagrzewa się tak szybko latem, a zimą dłużej utrzymuje ciepło. Poza tym złodziej nie dostanie się do środka tak łatwo. Taką szybę ciężej bowiem zniszczyć. Należy też pamiętać, że przestępca niekoniecznie wie co można ukraść bo przecież nie widzi co znajduje się w aucie.

Co można przyciemnić?

Nie wszystkie szyby można w pełni przyciemnić. Zgodnie z prawem przepuszczalność szyby czołowej nie powinna być mniejsza niż 75 %. Powinna mieć też potwierdzoną homologację. Podobnie szyby boczne z tym że one muszą mieć przepuszczalność nie mniejszą niż 70 %. Przyciemnianie pozostałych szyb nie stanowi problemu. Jest jednak pewien warunek. Auto powinien mieć dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe).

Firma Artfol przypomina, że kierowcy powinni też posiadać zaświadczenie potwierdzające, że folie spełniają wymogi techniczne. Taki dokument powinien też zawierać informację, że zostały założone w specjalistycznym, profesjonalnym zakładzie z datą montażu, marką samochodu, numerem nadwozia i rejestracji, a także typem folii, nazwiskiem właściciela auta oraz pieczęcią zakładu, gdzie szyba została przysłonięta. Warto o tym pamiętać kupując też auto używane i zapytać poprzedniego sprzedawce czy takie zaświadczenie posiada.

Przepisy

Co do konkretnych przepisów w kwestii przyciemniania auta tu należy odnieść się do konkretnego fragmentu kodeksu. Artykuł 8 ust. 5 pkt. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zabudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

Jeżeli właściciel pojazdu złamie prawo policjant może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Funkcjonariusz może też zatrzymać dowód rejestracyjny do czasu przywrócenia szyb do właściwego stanu.

Firma Artfol wpsółpracuje zarówno z klientami indywidualnymi jak i firmami. Zajmuje się nie tylko przyciemnianiem szyb w samochodach, ale też w oknach i balkonach domów i biurowców.