Kategorie
Dom

Vintage

Co to jest ? Odpowiada specjalistka

Beata Lewańczyk ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kilka lat temu założyła Pracownię Projektową Stylea z siedzibą w Gdańsku. Zawsze pracuje na pełnych obrotach w oparciu o najwyższe standardy jakości. Planuje przestrzeń i koordynuje prace wykończeniowe. Jest cenionym doradcą w kwestiach aranżacji wnętrz zarówno w Polsce jak i za granicą. Wykorzystuję możliwości każdej stylistyki, tym razem poprosiliśmy ją o pomoc w kwestii czym jest vintage ? Artykuł powstał na podstawie informacji jakie otrzymaliśmy.

O co chodzi?

Pracownia Projektowa Stylea wielokrotnie stosowała tego typu rozwiązania, aby sprawić by wnętrza, których projektowaniem się zajmuje zyskały duszę. Styl vintage mówiąc najprościej drugie życie mebli i sprzętów, które dawniej spisane na straty, teraz wracają do łask. Choć dotyczy starych rzecz jest to paradoksalnie odmiana stylu nowoczesnego. Im oryginalniejszy przedmiot tym lepiej. Jego wiek również ma znaczenie. Oczywiście stan zachowania też jest istotny, choć w obecnych czasach specjaliści od odrestaurowywania starych przedmiotów, są w stanie czynić cuda.

Moda na starocie

Jak informuje Beata Lewańczyk z Pracowni Projektowej Stylea, styl vintage we wnętrzach zyskał popularność już kilka lat temu. Inspiracją dla osób zajmujących się aranżacją pomieszczeń był świat mody, gdzie co jakiś czas powraca się do starszych rozwiązań w kwestiach ubioru – mówi specjalistka z Gdańska. Cechą charakterystyczną stylu vintage są kolory oraz nietypowy wygląd. Niekoniecznie muszą to być drogie antyki. Wystarczą przedmioty, które mają swoją wyjątkową historię i oryginalny design. Wiele osób myli to z kopiowaniem przeszłości. Tymczasem to coś zupełnie innego. To kreatywna wariacja w nawiązaniu do historii – twierdzi Beata Lewańczyk z Pracowni Projektowej Stylea.

Który okres najciekawszy?

W przypadku vintage każdy przedmiot z przeszłości doskonale odnajduje się w nowoczesnej aranżacji. Niektórzy uwielbiają przedmioty z lat 50-tych, inni lubują się w rzeczach pochodzących jeszcze z przed wojny. Każdy moment w historii ma swój smak. Każdy czymś się wyróżniał i charakteryzował. Stara lampa Łukaszewicza potrafi świetnie „rozświetlić” klimat pokoju. Stara maszyna do pisania idealnie dopełni przestrzeń, gdzie pracujemy. Pierwsze wydania popularnych książek ustawione na dobrze dobranej – zaprojektowanej – półce, świetnie wkomponują się w sypialnię. Te wszystkie rozwiązania stosuje Pracownia Projektowa Stylea.

Vintage jest obecnie popularnym stylem, stosowanym przez osoby zajmujące się aranżacją wnętrz. Nie każdy jednak potrafi odpowiednio wykorzystać siłę drzemiącą w starych przedmiotach. Tu kluczowa jest czasem pomoc ze strony profesjonalistów. W takich sytuacjach warto więc skorzystać np. z pomocy Beaty Lewańczyk z Pracowni Projektowej Stylea. beatalewanczyk.pl